Nové centrum obce

Před rokem 2000 stával na místě dnešního náměstí jen zchátralý objekt bývalé textilní továrny, využívaný jako sklad armády.

Více info
Čeladná

Sportovní hala

Výstavbu nových bytů doprovázely další investice. Obec otevřela novou školku, vybudovala fotbalové hřiště a víceúčelovou halu.

Více info
Čeladná

Beskydské rehabilitační centrum

Čeladenské lázně, které zaměstnávají 240 většinou místních obyvatel, jsou chloubou obce. Léčí se v nich pacienti z celé republiky.

Více info
Čeladná

Golfový areál

Rozkvět obce souvisí se sportem gentlemanů. Hřiště evropských parametrů bylo otevřeno v roce 2001, kdy se golf začal stávat lidovou zábavou.

Více info
Čeladná
Úvodní stránka >> Aktuality >> Čeladná koupí hotel Prosper

Čeladná koupí hotel Prosper

Obec Čeladná koupí hotel Prosper, aby mohla o využití lukrativního majetku v centru obce sama rozhodovat. O nákupu nemovitosti za 68 miliónů korun rozhodli ve čtvrtek 1. dubna zastupitelé. Po diskusi, do které se zapojili i občané, hlasovali v poměru 12:3 pro nákup hotelu. „Bylo to podobně obtížné rozhodnutí, jako když jsme v roce 1999 hlasovali o úvěru ve výši 130 milionů korun, díky kterému jsme z vojenských skladů udělali výstavní centrum obce s byty, radnicí, ordinacemi lékařů, obchody a službami pro občany. Úvěr jsme splatili vloni bez jediného dne prodlení. Věřím, že toto hlasování bude dalším milníkem v historii Čeladné,“ řekl starosta obce Pavol Lukša.

O využití objektu zatím nebylo rozhodnuto. Podle vedení obce se může přeměnit na dům s pečovatelskou službou nebo startovací byty pro mladé občany, kteří kvůli vysokým cenám bytů v Čeladné často odcházejí jinam, variant je ale více. „Zásadní pro nás je, že obec získá poslední lukrativní pozemek a objekt v centru města do svého majetku a bude moci rozhodovat o jeho využití,“ dodal Pavol Lukša.

Nabídka současného vlastníka byla časově omezená, zastupitelé proto museli rozhodovat rychle. „Další taková možnost k získání pozemku a objektu v centru obce už se opakovat nebude. Obec se nabízí jako vhodný kupující. Nikdo z nás by se nechtěl dočkat situace, kdy by si nemovitost koupila nějaká společnost za účelem spekulace, výstavby dalších apartmánových bytů nebo třeba na podnikatelský záměr, který by zůstal nezrealizován. Centrum obce je natolik hezké a funkční, že bychom asi nikdo nechtěli mít před očima objekt zkrachovalých investičních plánů, jakých známe z regionu několik,” doplnila místostarostka Věra Golová.

Obec už se předběžně dohodla s Komerční bankou, s níž dlouhodobě spolupracuje, na 20letém úvěru ve výši 68 milionů korun s úrokovou sazbou do dvou procent fixovanou na deset let a měsíční splátkou 348 tisíc korun měsíčně. Zástavní právo bude jen na nově nakupovaných nemovitostech.

Občané Čeladné dostali pár dní před hlasováním do schránek anoymní leták, který před koupí hotelu varoval. „Ta sitauce je v mnohém podobná, jako když jsme si před dvaceti lety brali první úvěr. Někteří škarohlídi obci předvídali brzký krach, ale my jsme měli dobrý plán a jasnou vizi. Proměna centra obce přilákala do Čeladné další investory a my jsme mohli díky dobrému stavu obecních financí dále investovat,“ říká Pavol Lukša, starosta Čeladné, která před lety patřila k nejzadluženějším obcím v Česku.  Vybudování nového náměstí zcela proměnilo ekonomickou situaci Čeladné. Obec od roku 2000 s využitím dotací i z vlastních zdrojů investovala více než 650 miliónů korun.  Vybudovala nový sportovní areál i krytou halu, postavila novou školku, kompletně zmodernizovala základní školu, zrekonstruovala čistírnu odpadních vod, hřbitov, opravila desítky kilometrů silnic, postavila nový chodník kolem hlavní cesty a vloni přestavěla bývalou obecní školu na moderní Památník Josefa Kaluse, který bude dalším generacím připomínat historii Čeladné.

<< zpět na seznam aktualit

Rychlý kontakt

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky