Nové centrum obce

Před rokem 2000 stával na místě dnešního náměstí jen zchátralý objekt bývalé textilní továrny, využívaný jako sklad armády.

Více info
Čeladná

Sportovní hala

Výstavbu nových bytů doprovázely další investice. Obec otevřela novou školku, vybudovala fotbalové hřiště a víceúčelovou halu.

Více info
Čeladná

Beskydské rehabilitační centrum

Čeladenské lázně, které zaměstnávají 240 většinou místních obyvatel, jsou chloubou obce. Léčí se v nich pacienti z celé republiky.

Více info
Čeladná

Golfový areál

Rozkvět obce souvisí se sportem gentlemanů. Hřiště evropských parametrů bylo otevřeno v roce 2001, kdy se golf začal stávat lidovou zábavou.

Více info
Čeladná
Úvodní stránka >> Aktuality >> COVID-19: Zapojte se do testování protilátek v MSK

COVID-19: Zapojte se do testování protilátek v MSK

Moravskoslezský kraj hledá dobrovolníky do studie, která testuje protilátky proti SARS-CoV-2. Chcete vědět, jestli jste infekci COVID-19 prodělali, nebo ji právě proděláváte v bezpříznakové formě? Jste bez akutních potíží? Nebyli jste doposud pozitivně testováni na COVID-19? A jste obyvateli Moravskoslezského kraje?

Dobrovolníci se mohou přihlásit ve webové aplikaci od čtvrtku 30. dubna od 12:00 hodin na adrese https://testovani-protilatek.msk.cz/.

Po vyčerpání kapacity se pro další část dobrovolníků systém opět otevře o týden později 7. května 2020.

Chceme vytvořit co nejreálnější obraz nákazy v našem kraji. Proto hledáme dobrovolníky, kteří vytvoří reprezentativní vzorek dospělé populace celého kraje, věkové skupiny od 15 let, muže i ženy. Současně máme omezený počet testovacích sad, personálu na odběrových místech i financí. Proto pokud bude testovaná skupina, do které zapadáte, již naplněna, nebudeme Vás moci zahrnout do výzkumu a otestovat. Děkujeme za pochopení.

Samotné testování začne v sobotu 2. května. Během tří týdnů chce kraj otestovat nejméně 5 tisíc lidí. Cílem testování je ověřit hypotézu, že mezi obyvateli kraje je skupina osob, která nákazu COVID+ prodělala, ale neví o tom. Vedlejšími zjišťovanými údaji jsou pak souvislosti mezi bezpříznakovým průběhem nemoci a životním stylem nebo znečištěním ovzduší v místě bydliště.

Testování je anonymní. Není vyžadováno jméno ani další údaje, pouze věk, bydliště a informace o tom, jak se dobrovolník choval v karanténě, a něco málo o zdravotním stavu.

Výsledek rychlotestu (téměř bezbolestný odběr kapky krve z prstu) sdělí, zda testovaný v minulosti prodělal nemoc COVID+. Dokáže také říct, zda nemoc ještě probíhá. Nedokáže ale odhalit první týden nemoci. Takže, pokud se ukáže přítomnost protilátek v krvi, musí se testovaný podrobit ještě velkému PCR testu a počkat na jeho výsledek jeden až dva dny v karanténě.

Testovat se bude v prvním kole od 2. do 3. května v sedmi městech - Opava, Krnov, Havířov, Karviná, Třinec, Frýdek Místek a Ostrava-Vítkovice.

Do krajského testování není možné zapojit se jinak než přes aplikaci. Ta také zájemcům nabídne přesná místa a časy odběrů. Nemá tedy smysl to bez elektronického přihlášení jen tak zkusit a přijít osobně na odběrové místo. Na testy vás nevezmou.

Zdroj: www.msk.cz

<< zpět na seznam aktualit

Rychlý kontakt