Nové centrum obce

Před rokem 2000 stával na místě dnešního náměstí jen zchátralý objekt bývalé textilní továrny, využívaný jako sklad armády.

Více info
Čeladná

Sportovní hala

Výstavbu nových bytů doprovázely další investice. Obec otevřela novou školku, vybudovala fotbalové hřiště a víceúčelovou halu.

Více info
Čeladná

Beskydské rehabilitační centrum

Čeladenské lázně, které zaměstnávají 240 většinou místních obyvatel, jsou chloubou obce. Léčí se v nich pacienti z celé republiky.

Více info
Čeladná

Golfový areál

Rozkvět obce souvisí se sportem gentlemanů. Hřiště evropských parametrů bylo otevřeno v roce 2001, kdy se golf začal stávat lidovou zábavou.

Více info
Čeladná
Úvodní stránka >> Aktuality >> Jak se obec podílela na ochraně životního prostředí?

Jak se obec podílela na ochraně životního prostředí?

Díky svým obyvatelům se obec Čeladná může v roce 2020 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 7,59 t. Na každého obyvatele tak připadá 2,68 kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky obyvatelům došlo za rok 2020 k úspoře produkce COo 90,55 tuny. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 35 dospělých stromů!

Nebylo nutné vytěžit 4.448,58 litru ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na 167 cest z Prahy do Brna po dálnici D1.

Došlo také k úspoře 45.794,61 kWh energie. Což je zhruba stejné množství, jako kdybychom spustili 45.795krát cyklus myčky nádobí.

Podařilo se recyklovat 4.364,71 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 179 nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 154,06 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 27.388 1€ mincí, a také 190,31 kg hliníku, který by stačil na výrobu 12.688 plechovek o objemu 0,33 litru.

Roman Tvrzník

předseda představenstva společnosti ELEKTROWIN

<< zpět na seznam aktualit

Rychlý kontakt

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky