Nové centrum obce

Před rokem 2000 stával na místě dnešního náměstí jen zchátralý objekt bývalé textilní továrny, využívaný jako sklad armády.

Více info
Čeladná

Sportovní hala

Výstavbu nových bytů doprovázely další investice. Obec otevřela novou školku, vybudovala fotbalové hřiště a víceúčelovou halu.

Více info
Čeladná

Beskydské rehabilitační centrum

Čeladenské lázně, které zaměstnávají 240 většinou místních obyvatel, jsou chloubou obce. Léčí se v nich pacienti z celé republiky.

Více info
Čeladná

Golfový areál

Rozkvět obce souvisí se sportem gentlemanů. Hřiště evropských parametrů bylo otevřeno v roce 2001, kdy se golf začal stávat lidovou zábavou.

Více info
Čeladná
Úvodní stránka >> Aktuality >> Zemřela čeladenská válečná veteránka Miroslava Kaštovská (Tkáčová)

Zemřela čeladenská válečná veteránka Miroslava Kaštovská (Tkáčová)

Na Štědrý den – v pátek 24. prosince 2021 – nás opustila naše sestra Miroslava Kaštovská, za svobodna Tkáčová. Válečná veteránka a čestná předsedkyně OV ČSBS Opava zemřela ve věku 90 let.

 

Narodila se 8. prosince 1931 v osadě Znajka mezi Čeladnou a Horní Bečvou. V této samotě žili uprostřed lesů pouze Tkáčovi. Až do roku 1940 tam nevedla ani cesta. Otec pracoval v lese a Mirka musela od malička pomáhat v jejich malém hospodářství. V létě 1944 se v Beskydech začali soustřeďovat uprchlí sovětští zajatci, první partyzáni. Později i členové výsadku Wolfram a pak hlavně členové formujícího se partyzánského oddílu Jana Žižky. Partyzáni se zastavovali i v domě u Tkáčů.

 

2. listopadu 1944 se mělo uskutečnit setkání s domnělými zástupci komunistů z Ostravy. Došlo však k přestřelce s německými vojáky, partyzánský velitel Ján Ušiak byl raněn a 3. listopadu 1944 se v obklíčení zastřelil. Jeho zástupce Dajan Bajanovič Murzin byl raněn do nohy. Nad ránem 3. listopadu 1944 přišel Murzin k Tkáčům. Společně s hajným Křenovským mu vykopali bunkr a ukrývali ho až do 25. listopadu. V tomto období v Beskydech probíhala akce Tetřev na potlačení partyzánského hnutí. Murzina u Tkáčů objevil sovětský partyzán Konstantin Arzamascev s českým průvodcem Emilem Muroněm. Ten byl 10. ledna 1945 zatčen a 18. ledna 1945 se stal konfidentem. V ten den začala jeho zrada i na Znajce. Byl zatčen Jindřich Tkáč a jeho žena Anežka Tkáčová. Jejich dcera Miroslava se tak ve 13 letech musela postarat o hospodářství i mladší sourozence. Poslední zpráva
o Jindřichu Tkáčovi je z března 1945 z věznice v Kounicových kolejích, ze kterých se již nevrátil. Nezjistilo se, kde přesně zahynul.

 

Po odchodu z rodiště se Miroslava několikrát stěhovala a nakonec zakotvila v Opavě. Druhý odboj však poznamenal její další život natolik, že jej věnovala i práci v ČSPB, později ČSBS a ČsOL. Aktivně besedovala s veřejností, příkladně zejména s mládeží, a připomínala hrůzy války, protifašistický odboj, partyzánské hnutí i osvobození Československa. Nechyběla na žádných připomínkových a pietních akcích. Po válce se také společně s maminkou zúčastňovala vzpomínkových akcí partyzánské brigády, kde se několikrát setkali i s velitelem Murzinem.

 

Její zásluhy měly odraz v přiznání osvědčení „Čsl. Partyzán“ a v osvědčení „Válečný veterán“. Za tyto zásluhy byla mnohonásobně vyznamenána. Je nositelkou nejvyšších svazových a legionářských vyznamenání, ale i ruských a našich pamětních medailí.

 

Čest její památce!

Oblastní výbor ČSBS Opava

<< zpět na seznam aktualit

Rychlý kontakt

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky