Ježíškova vnoučata nezastavila ani sněhová kalamita - Obec Čeladná

Ježíškova vnoučata nezastavila ani sněhová kalamita

Dárky nosí Ježíšek, alespoň pro děti. Starším lidem, kteří žijí v domovech pro seniory, může dárek nadělit někdo jiný, například Ježíškovo vnouče.


Ježíškova vnoučata vracejí starým osamělým lidem pocit zájmu a umožňují jim získat to, co si sami nemohou dovolit a moc si to přejí, nebo dokonce nezbytně potřebují, ale nemá jim to kdo opatřit. Jedná se o projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, do kterého se od samého začátku zapojujeme společně s dětmi ze školní družiny. Společně si vybereme jedno z přání, které se nám líbí a které bychom dokázali splnit.


Tentokrát jsme splnili přání paní Irmě, která je v důsledku nemoci upoutaná na lůžko a přála si mít svůj malý vánoční stromeček. Holky a kluci společně vyráběli ozdoby na stromeček ze slaného těsta, stromeček ozdobili, zabalili, napsali dopis a poslali do Domova pro seniory v Bruntálu. Jsme moc rádi, že děti tak mohou na vlastní kůži poznat, že darování dárků je přirozeným projevem altruismu – tedy jednání ve prospěch jiného člověka. Proto se taky lidově často říká, že je daleko lepší dárky dávat než je dostávat!


Vánoce jsou pro děti svátky radosti, pohody a štěstí. My víme, že ji děti umí vytvářet a šířit kolem sebe. Poznat jste to mohli jak na tradičním Vánočním koncertu nebo třeba na Zpívání u vánočního stromu. Takových babiček a dědečků, kteří tráví předvánoční čas v domech pro seniory, je po celé republice určitě velká spousta. My pravidelně posíláme přáníčka od dětí do domova pro seniory na Ostravici. Tentokrát jsme se rozhodli, že se dostavíme osobně zahrát, zazpívat a předat kus vánoční pohody i dobré nálady. Přizvali jsme také kluky a holky ze školní družiny na Ostravici a těšili se na nevšední dopoledne.


To jsme ovšem netušili, že v tento den dorazí sněhová kalamita. Díky hasičům z Čeladné jsme měli zajištěnou dopravu mikrobusem tam i zpět. Ale umíte si představit Ostravici v zimě? Silničáři měli plné ruce práce s odklízením sněhu na hlavních tazích a na boční cesty prostě neměli kapacity. I přesto jsme na místo dorazili včas a předvedli seniorům program, ve kterém nechyběly vánoční písničky, básničky, hra na housle a došlo i na známé lidové koledy, které si babičky a dědečkové zazpívali společně s námi.


Ovšem největší zážitek nás teprve čekal. Díky přívalům sněhu jsme se nemohli z Ostravice dostat zpět do školy v Čeladné. Prostě mikrobus zapadl ve sněhu a nemohl ani tam ani zpět. Bylo to opravdu napínavé plánování, jak se dostaneme zpět. Měli jsme kliku a štěstí, že na místo dorazilo zásahové vozidlo čeladenských hasičů a v něm čtyři silní chlapi, kteří měli za sebou zásah u „spadlého stromu“ a hned potom jeli na pomoc nám.


A povedlo se, dostali jsme zpět naprosto v pořádku. Děti měly soustu zážitků a nadšeně všem vyprávěly, jak nás přijeli zachránit hasiči. Moc jim touto cestou děkujeme a jsme rádi, že je na Čeladné máme. DĚKUJEME!