Prevence - Nové trendy v oblasti návykových legálních a nelegálních látek - Obec Čeladná

Prevence - Nové trendy v oblasti návykových legálních a nelegálních látek

Michaela Nečasová

Odbor sociálních věcí Městského úřadu, Frýdlant nad Ostravicí se účastnil přednášky na téma „Seminář k drogové problematice a novým trendům v oblasti návykových látek.“ Přednášku vedl multidisciplinární tým složený z policistů České republiky a byla zaměřena na nové trendy v oblasti návykových legálních a nelegálních látek jako jsou např. nikotinové sáčky Lyft a cukrovinky s obsahem nikotinu (gummy bears) a jejich dopad na zdraví dětí.
Nikotinové sáčky jsou často propagovány jako bezpečnější alternativa kouření cigaret, mají různé barvy a příchutě (např. cukrová vata), což může mladé lidi motivovat k jejich používání. Toto je znepokojivý trend, protože nikotin může mít zvláště negativní dopad na vývoj mozku mladých jedinců.
Gummy bears jsou sladké ovocné bonbony s obsahem nikotinu a tato forma láká především děti. Oba výrobky obsahují nikotin, který je vysoce návykovou látkou a může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně závislosti, kardiovaskulárních onemocnění a další. Oba produkty jsou dostupné na e-shopech.
Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný způsob užívání nikotinu, který by byl zcela bezpečný. Rodiče, dbejte na zdraví svých dětí a v případě rady či pomoci se neváhejte obrátit na Mgr. Pavlu Jandačkovou, DiS., protidrogovou koordinátorku MěÚ Frýdlant nad Ostravicí, tel. 558 604 174.


Odbor sociálních věcí