Pozor na podvodné emaily s odkazy - Obec Čeladná

Pozor na podvodné emaily s odkazy

Michaela Nečasová

Pozor na podvodné emaily s odkazy


Policisté obvodního oddělení Frýdek-Místek se v posledním týdnu zabývají hned dvěma případy podvodu, které jsou téměř totožné. Společnými znaky jsou jak zaslaný podvodný email s odkazem, tak následné odčerpání peněz z účtů poškozených po jejich přihlášení do internetového bankovnictví právě přes uvedený odkaz.


V prvním případě obdržela žena email, o kterém se domnívala, že jej zaslala banka. Stálo v něm, že pokud dotyčná nepotvrdí aktualizaci svých bankovních údajů, nebudou dočasně dostupné některé funkce jejího účtu. Následně tedy klikla na odkaz v podobě tlačítka „potvrdit nyní“ a byla přesměrována na stránky tvářící se jako internetové bankovnictví, kde vložila své přihlašovací údaje. Ty potvrdila ještě kódy zaslanými na její mobilní telefon. Poté si však na účtu všimla pohybu peněz a pojala podezření, že se jedná o podvod. Proto se osobně dostavila na pobočku banky, kde jí byl účet zablokován. Mezitím však přišla o víc jak 30 tisíc korun.


Ve druhém případě je poškozenou opět žena, která obdržela obdobný email se stejnými informacemi. Taktéž ona klikla na odkaz v podobě tlačítka a byla přesměrována na stránky internetového bankovnictví, kde se přihlásila. Následně ji přišla SMS zpráva, že jí byla aktivována bankovní aplikace a v následující zprávě i informace o navýšení limitu na platební kartě. Poté už ženě nefungovalo přihlášení do internetového bankovnictví, proto telefonicky kontaktovala svou banku, kde jí byl zablokován účet i platební karta. To už však mezitím byly provedeny prostřednictvím platební karty dvě neoprávněné platební transakce v celkové výši přes 140 tisíc korun.


Policisté opět apelují, věnujte maximální pozornost při obdržení jakékoliv emailové korespondence tvářící se jako informace z vaší banky. Především si zkontrolujte adresu odesílatele, nejen jak se zobrazuje její název, ale také si ji rozklikněte, abyste zjistili skutečnou emailovou adresu. Ta u podvodných emailů bývá mnohdy „nesrozumitelná“. Do internetového bankovnictví se přihlašujte pouze přes oficiální stránky, nikdy ne přes odkazy. Při obdržení emailu s podezřelým obsahem neklikejte na odkazy či přílohy, informace si ověřte přímo u své banky.


                    nprap. Bc. Kateřina Kubzová